Põhiasjad

Siit leiad olulist teavet, mis aitab sul paremini mõista just suitsiidileinale omaseid raskusi ja samas kogemustest sündinud elutarkust, kuidas ennast neis väljakutsetes aidata ja suuta edasi elada.

Üks oluline osa tervenemises on mõista endaga ja oma lahkunud lähedasega toimunut. See aitab näha, et sa ei ole üksi ega ainus ning kõik sinuga toimuv on normaalne ja loogiline – leina ja trauma vaates – see on täiesti normaalne reaktsioon ebanormaalsele olukorrale. Meeles tuleb pidada ka seda, et nii nagu iga inimene on erinev, nii on ka iga lein erinev – leinas ei ole reegleid ega õiget ja valet.

Jah, pärast “rongi alla jäämist” ja oma maailma kokku kukkumist on võimalik edasi elada – ehkki alguses võib see tunduda ilmvõimatu. Ja elada mitte ainult ellujäämisrežiimil, vaid tulla sellest kogemusest välja kaastundlikumana, suuremeelsemana ja mõistvamana nii enda kui teiste vastu – ühesõnaga muutunud inimesena. See teekond ei ole kerge ega kiire, aga see on võimalik.

Kiri uuele leinajale

Ühe suitsiidi tõttu lapse kaotanud ema kiri teistele, kes on äsja enesetapu tõttu lähedase kaotanud

Loe edasi

Abinumbrid

Kuhu pöörduda, kui vajad abi Sina või Su lähedane? Siit leiad tasuta abiliinide numbrid ja veebilehed, kui vaja nõu või tuge vaimse tervise murega, kriisis või leina korral.

Otsi abi

Suitsiidiohvri lähedase põhiõigused

Kui Sinu lähedane on teinud enesetapu, siis võid tunda end nii suure süüdlasena, nõnda häbimärgistatuna või hukka mõistetuna, et võid tunduda nagu Sul polekski mingeid õigusi. See ei ole tõsi. Ükskõik, mis ka juhtus, Sul on õigus elada ja olemas olla, Sul on õigus teada tõde, Sul on õigus tunda oma tundeid ja saada abi.

Loe rohkem

Süütundest

Süütunne on üks tüüpilistest reaktsioonidest pärast lähedase kaotust enesetapule. Miks süütunne tekib? Kuidas ta avaldub? Mida süütundega ette võtta?

Loe lähemalt
Lehesüda

Miks? – püüdes mõista enesetapu põhjuseid

Miks ta seda tegi? on küsimus, mis sügavalt vaevab enamikku mahajääjaid. Püüame natuke enam mõista oma lähedase sammu, uurides lähemalt seda, mida teatakse enesetapu tagamaadest.

Loe veel

Suitsiidileinast

Mis teeb leina pärast enesetappu raskemaks kui muu leina? Milline on suitsiidileina protsess? Milline mõju on enesetapul?  Kust leida abi ja millal pöörduda professionaali poole?

Loe lähemalt
Teddy-karu

Kas lastele rääkida või mitte?

Enamus vanemaid, kes seisavad silmitsi olukorraga, kus lapse teine vanem või muu pereliige on teinud enesetapu, seisab silmitsi küsimusega, kas tõesti võtta ette see üks maailma kõige valusam ja hirmutavam vestlus või püüda last hirmsa tõe eest kaitsta reaalsust maha vaikides?

Loe edasi
Hoiame ühendust!
Ole kursis tugigruppide ja olulise infoga
Austame sinu privaatsust