Põhiasjad
Siit leiad olulist teavet, mis aitab sul paremini mõista just suitsiidileinale omaseid raskusi ja samas kogemustest sündinud elutarkust, kuidas ennast neis väljakutsetes aidata ja suuta edasi elada.
Üks oluline osa tervenemises on mõista endaga ja oma lahkunud lähedasega toimunut. See aitab näha, et sa ei ole üksi ega ainus ning kõik sinuga toimuv on normaalne ja loogiline – leina ja trauma vaates – see on täiesti normaalne reaktsioon ebanormaalsele olukorrale. Meeles tuleb pidada ka seda, et nii nagu iga inimene on erinev, nii on ka iga lein erinev – leinas ei ole reegleid ega õiget ja valet.
Jah, pärast “rongi alla jäämist” ja oma maailma kokku kukkumist on võimalik edasi elada – ehkki alguses võib see tunduda ilmvõimatu. Ja elada mitte ainult ellujäämisrežiimil, vaid tulla sellest kogemusest välja kaastundlikumana, suuremeelsemana ja mõistvamana nii enda kui teiste vastu – ühesõnaga muutunud inimesena. See teekond ei ole kerge ega kiire, aga see on võimalik.
Suitsiidiohvri lähedase põhiõigused
Kui Sinu lähedane on teinud enesetapu, siis võid tunda end nii suure süüdlasena, nõnda häbimärgistatuna või hukka mõistetuna, et võid tunduda nagu Sul polekski mingeid õigusi. See ei ole tõsi. Ükskõik, mis ka juhtus, Sul on õigus elada ja olemas olla, Sul on õigus teada tõde, Sul on õigus tunda oma tundeid ja saada abi.

Kas lastele rääkida või mitte?
Enamus vanemaid, kes seisavad silmitsi olukorraga, kus lapse teine vanem või muu pereliige on teinud enesetapu, seisab silmitsi küsimusega, kas tõesti võtta ette see üks maailma kõige valusam ja hirmutavam vestlus või püüda last hirmsa tõe eest kaitsta reaalsust maha vaikides?